Adam Bahdaj: CZARNE SOMBRERO
Do małego miasteczka Florence położonego na Dzikim Zachodzie zawitał wytworny wędrowiec i od razu zwrócił na siebie uwagę miejscowych. Swoją elegancją i brakiem broni palnej budził zdziwienie i ciekawość. Już pierwszego dnia, o mały włos nie stracił życia, a dzień później został zastępcą szeryfa. Jego jedyną bronią była riata - lasso. Nasz główny bohater - Ron Hogan - szybko przekonał się, że w okolicy panuje bezprawie i rządzą w niej dwaj ludzie: bandyta Siwy Ed i ranczer Martin Lobb. Tymczasem Ron, pomimo ostrzeżenia: ".gdy im się nie spodobasz, znikniesz jak woda wśród spieczonych skał", postanawia zostać w nieprzyjaznym miejscu i walczyć o sprawiedliwość. Czeka go wiele przygód i zaskakujących zwrotów akcji, m.in.: własny pogrzeb, współpraca z Czejenami, poszukiwanie złota, niesłuszne oskarżenia, pogonie i ucieczki, walka na śmierć i życie. Czy jego przybycie do miasteczka uwolni uczciwych mieszkańców od ciemiężców i przyniesie im lepsze czasy?

Jeżeli lubisz czytać o przygodach, zaskakujących wydarzeniach, ukrywanych tajemnicach, a przy okazji poznawać w przystępny sposób historię i odległe krainy, to ta książka jest dla Ciebie. Przeżyj wiele emocjonujących chwil przeglądając karty powieści "Czarne Sombrero"!
Uwaga! Wspólne. rodzinne czytanie zwiększa poziom dobrej zabawy :)

Powieść ta, moim zdaniem, jest odpowiednia dla doświadczonych czytelników w wieku od ok. dziesiątego roku życia. Wymaga wyćwiczonej cierpliwości, koncentracji uwagi i wyobraźni. W zamian oferuje przeżycie niezwykłych przygód opisanych w interesującej formie. Książka to bowiem obfituje w bogate słownictwo, poetyckie porównania i oryginalne przenośnie. Dużą zaletą są walory poznawcze - po przeczytanej lekturze czytelnik wie znacznie więcej na temat życia na Dzikim Zachodzie - panującego tam bezprawia i tragicznej sytuacji Indian.

Janusz Piper

Powrót