POLECANE KSIĄŻKI


Marcin Szczygielski: Arka czasu

"Arka czasu" to książka dla dzieci i młodzieży w wieku 10 - 14 lat, ukazująca w niezwykle wiarygodny i ciekawy sposób tragiczne wydarzenia z historii Polski, takie jak okupacja niemiecka oraz losy ludzi z warszawskiego getta. Rafał - mały chłopiec - nie pamięta Warszawy z przed wojny. Jego ulubionym zajęciem jest czytanie książek z pobliskiej biblioteki. Rodzice musieli wyjechać, a Rafałem opiekuje się dziadek, który sprzedaje skrzypce, by móc zapewnić wnukowi bezpieczeństwo za murami getta. Chłopiec doświadcza głodu, strachu, choroby, ale też pomocy innych ludzi i przyjaĽni.

Książka jest wiarygodna, niezwykła i wciągająca, najlepsza i najbardziej wartościowa książka dla dzieci i młodzieży, jaką ostatnio czytałam.

Zofia Bulsa, Stowarzyszenie "Wielka Liga"


Agata Widzowska-Pasiak: Koń na receptę

Książka dla miłośników koni i nie tylko. Opowiada o sile przyjaĽni i miłości do zwierząt.

Halina Marek


Dorota Gellner: Czekoladki dla sąsiadki

Zbiór wierszy dla dzieci o psie, kocie oraz ich właścicielce nazwanej sąsiadką. Fantastyczna książeczka, która rozbawi zarówno dzieci, jak i dorosłych.
To co ujmuje dorosłych to zabawa słowem- mistrzowska! Natomiast dzieci na pewno polubią niesforne zwierzaki- kota i pudla. Czytając to dzieci w bardzo łatwy sposób ubogacą swoje słownictwo- rymy łatwo wpadają w ucho.
Całość bardzo zabawna i bardzo pomysłowa.

Justyna W


Adam Bahdaj: CZARNE SOMBRERO

Do małego miasteczka Florence położonego na Dzikim Zachodzie zawitał wytworny wędrowiec i od razu zwrócił na siebie uwagę miejscowych. Swoją elegancją i brakiem broni palnej budził zdziwienie i ciekawość. Czytaj więcej »

Janusz Piper, Stowarzyszenie "Wielka Liga"


Astrid Lindgren: Rasmus, Pontus i pies Toker

Głównym bohaterem jest 11-letni Rasmus i jego przyjaciel Pontus. Początkiem ich kłopotów było włamanie, którego dokonali do domu barona von Renckena. Celem nieproszonego wtargnięcia do budynku było zdjęcie Pricken - siostry Rasmusa, które chłopcy chcieli ukraść Joakimowi - synowi barona. Czytaj więcej »

Janusz Piper, Stowarzyszenie "Wielka Liga"


Edmund de Amicis: Serce

To pierwsza książka (czytana nam na głos przez Panią Nauczycielkę), z której dowiedziałam się co to znaczy być dobrym człowiekiem. Zwłaszcza dziś, gdy dobroć zdaje się nie być podstawową wartością w procesie wychowania dzieci, a samo jej pojęcie dla wielu dorosłych brzmi przestarzale i naiwnie, smartfony i tablety sprawiły, że więzi rodzinne zostały zastąpione byciem obok siebie a szkoła nie koniecznie jest miejsce czerpania dobrych wzorców, warto, a nawet trzeba poszukać miłości, przyjaĽni, odpowiedzialności i odwagi w świecie minionym, kiedy pojęcia te znaczyły tyle, ile powinny. Warto czytać ją wspólnie, by potem porozmawiać o najważniejszych sprawach naszego życia.

Marta Wojtas, SJO "Lektor"


Astrid Lindgren: Bracia Lwie serce

Książka, której esencją jest przyjaĽń, braterska miłość i lojalność. Mimo, że porusza sprawy trudne nawet dla dorosłych (samotność , lęk przed śmiercią, odchodzenie), jest pełna ciepła, uroku i pięknych obrazów. Młodszy i starszy Czytelnik wraz z Karolem i Jonatanem przejdzie drogę dojrzewania do odpowiedzialności i walki o własne marzenia, a to podróż, w którą zawsze warto wyruszyć.

Marta Wojtas, SJO "Lektor"


Ferenc Molnar: Chłopcy z Placu Broni

To opowieść o tym, że są wartości nieprzemijające, o które warto walczyć do samego końca i jeśli trzeba - zapłacić za ich obronę wysoką cenę, a nawet złożyć ofiarę z własnego życia. W tej historii lojalność i braterstwo to nie tylko puste słowa, a konkretna rzeczywistość.

Marta Wojtas, SJO "Lektor"


Cécile Aubry: Bella i Sebastian

Książka mojego dzieciństwa, pierwsza, która sprawiła, że obie części czytałam z zapartym tchem. To nie tylko opowieść o więzi między chłopcem i psem (choć wielki, miękki, biały owczarek górski stał się podczas lektury moim ulubieńcem), ale przede wszystkim o tym, że ludzie dzielą się wyłącznie na dobrych i złych, a inne podziały (ze względu na pochodzenie, narodowość, wykształcenie czy majątek) są po prostu krzywdzące i nieprawdziwe. Człowieka naprawdę można cenić tylko za to, co ma w sercu.

Marta Wojtas, SJO "Lektor"


Ewa Nowak: Pajączek na rowerze

Piękna, współczesna i wartko napisana opowieść o relacji Oli i Łukasza - żywiołowej dziewczynki, której szkoła kojarzy się jak najgorzej i ułożonego prymusa. To lekcja by nie sądzić ludzi po tym co widać na pierwszy rzut oka, bo ci "z zupełnie innej bajki" mogą stać się najbliższymi nam ludĽmi.

Marta Wojtas, SJO "Lektor"


Sergio Bambaren: Delfin - opowieść o marzycielu

To książka dla czytelnika w każdym wieku, budząca w każdym z nas marzyciela.

Magiczna opowieść dla czytelników w każdym wieku!

Małgorzata Wilk, Szkoła Podstawowa nr 1 w Katowiach


Rene Goscinny: Mikołajek i inne chłopaki.

Gdy byłem dzieckiem bardzo lubiłem czytać książki o przygodach Mikołajka. Podobały mi się wszystkie części, ale najbardziej utkwił w pamięci tom "Mikołajek i inne chłopaki". Zaczytywałem się zabawnymi przygodami chłopców, które mogą przydarzyć się każdemu dziecku. Po latach jako szkolny bibliotekarz wróciłem do serii o Mikołajku zachęcając moich uczniów do czytania opowiadań Rene Goscinnego. Mają one w sobie to coś, co rozśmieszy każdego smutasa i sprawi, że pochmurny i deszczowy dzień staje się weselszy i piękniejszy.

Adam Lubos, Miejska Szkoła Podstawowa nr 11 w Piekarach ¦laskich


Sosnowska Zofia: Przygody kota Bibelota

W tej malutkiej książeczce poruszanych jest wiele ważnych spraw małych ludzi. Mowa jest o przyjaĽni, o zmianie jaka następuje, gdy pojawia się rodzeństwo, o tym jak to jest, kiedy kogoś do czegoś zmuszamy. Również o tym,że wspólnymi siłami można wiele zdziałać i że nasze postępowanie i nastawienie do innych ludzi zawsze budzi w innych odzew w postaci czynów i uczuć. Książkę można z powodzeniem czytać i dwulatkowi, jak również ośmiolatkowi. Ponad to piękne ilustracje dodają wiele uroku tej książeczce. Jest to jedna z ulubionych pozycji mojego syna (6 lat) , czytamy ją od 3 lat i ciągle cieszy się zainteresowaniem.

Aneta Jarmark, nauczyciel-bibliotekarz SP 16 w Rudzie ¦ląskiej.


Astrid Lindgren: Dzieci z ulicy Awanturników

To wspaniała opowieść nie tylko dla dzieci. Historia trojga rodzeństwa, z których najwięcej "atrakcji" dostarcza niesforna Lotta, najmłodsze dziecko w rodzinie Neymanów. Jest tu czas na śmiech, płacz i refleksje zarówno dla dużych i małych czytelników. W tym szczególnym czasie lektura wspaniała na długie i zimne wieczory-bo dostarcza wiele przyjemnego ciepła.

Katarzyna Paliga, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 3 w Dąbrowie Górniczej


Lucy Maud Montgomery: ¦więta z Anią i inne opowiadania na Boże Narodzenie

Zbiór nieznanych i wcześniej niepublikowanych w Polsce opowiadań autorki Ani z Zielonego Wzgórza. Wszystkie wprowadzają czytelnika w świat bożonarodzeniowych i noworocznych obyczajów czasów minionych: spotkań w rodzinnym gronie, niecierpliwie oczekiwanych prezentów i pysznego jedzenia. Pokazują głęboki sens i celowość kultywowania tradycji w "swej istocie niezmiennej". W wielu z nich autorka odważyła się opisać smutne oblicza ¦wiąt: biedę i samotność (także dzieci) kontrastujące z dostatkiem i wesołością. Na ich tle L. M. Montgomery zobrazowała czym jest "Duch Bożego Narodzenia". To przepiękna lekcja wrażliwości dla współczesnych, nie tylko młodych czytelników.

dr Małgorzata Gwadera, Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej przy Uniwersytecie ¦ląskim


Bruno Ferrero: Opowiadania bożonarodzeniowe

Zbiór ponad pięćdziesięciu opowiadań dotyczących Adwentu, Bożego Narodzenia i ¦więta Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Wiele z nich ma charakter legend funkcjonujących w tradycji chrześcijańskiej różnych narodów, inne zostały napisane współcześnie i pokazują np. jak dzieci mogą uchronić Boże Narodzenie przed chciwością pracowników agencji reklamowej. Wnikliwi czytelnicy dowiedzą się również co wydarzyło się, gdy pewien chłopczyk zapragnął mieć tatusia na Boże Narodzenie i kto mógł zarejestrować śpiew aniołów w czasie ¦więtej Nocy. Wszystkie historie "starają się przekazać dzieciom i wszystkim, którzy zachowują w sobie część swego dzieciństwa niewiarygodną nowinę o narodzinach, które zmieniły życie ludzi".

dr Małgorzata Gwadera, Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej przy Uniwersytecie ¦ląskim


Ernest Teodor Amadeusz Hoffmann: Dziadek do orzechów

"Dnia dwudziestego czwartego grudnia nie wolno było dzieciom pana radcy zaglądać do salonu...". Baśń, w której przeplatają się dwa światy: realny - obraz życia mieszczańskiego z początku XIX wieku i fantastyczny - historia wojny Dziadka do Orzechów (Króla w Królestwie Lalek) z Królem Myszy. Piękna opowieść o odwadze, męstwie, wytrwałości i szlachetności, które zawsze zostają nagrodzone, jak również o pysze, obżarstwie, chciwości i głupocie, które zawsze zostają ukarane.

dr Małgorzata Gwadera, Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej przy Uniwersytecie ¦ląskim


Legendy chrześcijańskie. Antologia. Wybór Luigi Santucci i Stanisław Klimaszewski

Legendy chrześcijańskie tematycznie zgrupowane w działy: Chrystus w legendzie, Matka Boska w legendzie, ¦więci w legendzie, Legendy rożne. Duża część oscyluje wokół tematyki Adwentu, Bożego Narodzenia i ¦więta Trzech Króli. Czytelnik odnajdzie tu teksty autorstwa wybitnych pisarzy i apologetów m. in. Selmy Lagerlöf, Jakuba de Voragine, Lwa Tołstoja, Wiktora Hugo, a także ks. Mieczysława Malińskiego, którego opowieść o postaci ¦więtego Mikołaja wyjaśnia współczesnemu czytelnikowi sens bożonarodzeniowego zwyczaju obdarowywania się prezentami.

dr Małgorzata Gwadera, Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej przy Uniwersytecie ¦ląskim


Karol Dickens: Kolęda prozą czyli opowieść wigilijna o duchu

Fascynujący tytuł, zwłaszcza dla młodych amatorów horrorów, rzadko jednak podawany w całości (w przeróbkach funkcjonuje jako Opowieść wigilijna). Spotkanie Ebenezera Scrooge'a z duchem jego wspólnika Jakuba Marleya to punkt wyjścia dla bardzo głębokiej refleksji nad sensem ¦wiąt Bożego Narodzenia, jak również celem ludzkiej egzystencji. Ostrzeżenie prawdziwego ducha z zaświatów staje się ostatnią deską ratunku dla XIX wiecznego biznesmena. Aby z niej skorzystać Ebenezer Scrooge musi stawić czoła jeszcze trzem innym duchom...

dr Małgorzata Gwadera, Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej przy Uniwersytecie ¦ląskim


Thomas Cathcart: Dylemat wagonika. Czy zrzuciłbyś grubego faceta z kładki? Zagadka filozoficzna

Ten eksperyment myślowy zna chyba każdy, gdyż jest on często wykorzystywany (i przerabiany). Kilka osób znajduje się w wagoniku/pociągu, który pędzi i nie może się zatrzymać. Uratować ich można poprzez przestawienie wagonika na boczny tor. Jesteś najbliżej dĽwigni, ale na bocznym torze jest inny człowiek. Kto ma być ofiarą? Jedna osoba czy kilka w wagoniku? Co zrobić, jeśli jedynym sposobem na uratowanie tych ludzi jest wepchnięcie innej osoby pod wagonik? Bohaterka książki wybrała przestawienie zwrotnicy, przez co otrzymała order od burmistrza i... zaproszenie na rozprawę sądową w charakterze oskarżonej. W poszczególnych rozdziałach czytelnik spotyka się z ekspertami od moralności - filozofami, których opinie będą miały wpływ na ostateczny wyrok. Książka podejmuje takie tematy jak: kiedy aborcja i samobójstwo mogą zostać zaakceptowane przez Kościół Katolicki , poświęcanie narządów jednej (zdrowej) osoby na rzecz potrzebujących przeszczepu organów, walka z terroryzmem. Sądzę, że odbiorcą tej książki może być każdy człowiek. Wybór i jego konsekwencje są ludzką codziennością - w życiu zawodowym i prywatnym. Książka ta może dla wielu osób być wstępem do zainteresowania się filozofią. Często lekcje w szkole/obowiązkowe wykłady z filozofii mogą wydawać się nudne, nieciekawe i oderwane od rzeczywistości. Autor tej książki, w sposób przystępny pokazuje, że filozofia - umiłowanie mądrości dotyczy każdego z nas.

Katarzyna Janczulewicz, Stowarzyszenie "Wielka Liga"


Opowiadania dla ducha Bruna Ferrero - różne tytuły

Książki mądre, ciepłe, z morałem. Skłaniające do myślenia bajki dla dużych i małych (dla gimnazjalistów też!). Wydania z bajkami świątecznymi skłaniają do rodzinnych rozmów o rzeczach ważnych w życiu człowieka. Nie ma w nich komercji, pogoni za uciekającymi dobrami materialnymi. Jest za to dobre, spokojne życie w zgodzie z sumieniem.

Katarzyna Janczulewicz, Stowarzyszenie "Wielka Liga"


Phil Bosmans: Szczęście na każdy dzień

Książka ma formę kalendarza. Mam go (ten kalendarz) od przeszło dekady i dalej nie stracił na aktualności ;) Każdy dzień roku ma swoją kartkę z myślą towarzyszącą. Myśli dobrane są do pór roku, okolicznościowych świąt itp. Szata graficzna - jak dla mnie - jest ładna, stylizowana na kalendarz, lekko podszarzały papier (kolorowa jest tylko okładka). W sumie taki kalendarz mógłby być dobrym prezentem na wieczność, jeśli ktoś nie ma pomysłu.

Katarzyna Janczulewicz, Stowarzyszenie "Wielka Liga"