Świąteczne warsztaty rodzinne

Uczestnicy spotkania rodzinnie spędzili czas na wartościowej zabawie w atmosferze radości, tradycji i kultury. Podstawowym elementem spotkania było wspólne śpiewanie kolęd (została przygotowana prezentacja tekstu i melodii kolęd w formie karaoke, która była umieszczona na dużej tablicy, a ponadto, każdy uczestnik otrzymał śpiewnik). Ponadto była okazja do rozmów, integrowania się między rodzinami, udziału w warsztatach plastycznych (układanie z papieru serwetek o różnych kształtach z motywami świątecznymi, tworzenie wizytownika na stół oraz pudełeczka na prezent).

Miłym akcentami spotkania był również wspólny posiłek, akompaniament na flecie bocznym i gitarze (wykonywany rodzinnie przed dwie siostry) oraz śpiewanie kolęd przez dzieci. Nie zabrakło czasu na wolne głosy - uczestnicy spotkania dzielili się swoimi tradycjami rodzinnymi, opowiadali o świątecznych zwyczajach, tłumaczyli niektóre mniej zrozumiałe wyrazy z kolęd, przedstawiali anegdoty związane z okresem świątecznym. W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać i zobaczyć prezentację dotyczącą tego projektu, a także podsumowującą rok działań Stowarzyszenia "Wielka Liga" na rzecz wartości rodzinnych - opis i zdjęcia z "Wielkiej Ligi Czytelników" (Rodzinne Czytanie) i Wielkiej Zabawy Rodzinnej. W spotkaniu uczestniczyło 16 rodzin - 52 osoby. Większość reprezentantów rodzin, to osoby, które czynnie działają na rzecz promocji wartości rodzinnych.

To był piękny świąteczny czas, który jego uczestnikom pozostanie na długo w pamięci i może wpłynąć bardzo korzystnie na kultywowanie przez nich rodzinnych tradycji świątecznych. Szczególnie jest to ważne dla dzieci, które dopiero kształtują swoje zachowanie i przyzwyczajenia, a są najbardziej narażone na uzależnienie od elektroniki, dostarczającej łatwej przyjemności, często jednak kosztem umiejętności i wartości społecznych.

Dodatkowym produktem projektu jest strona internetowa o nazwie "Szczęście w Rodzinie" - będąca zakładką na stronie Stowarzyszenia. Zostały tam umieszczone podstawowe propozycje czynności integrujących rodziny, ale istnieje możliwość dalszego rozszerzania treści tej strony, m.in. o opisy doświadczeń internautów, które mogą przesyłać na adres Stowarzyszenia.