O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie "Wielka Liga" zostało zarejestrowane w październiku 2013 r. Od października 2016 r. jesteśmy wpisani do rejestru organizacji pożytku publicznego. Nasze działanie ukierunkowane są na promocję czytelnictwa, szeroko pojętej kultury, rodziny, integracji oraz innych ważnych wartości społecznych.


Obecnie realizowane projekty:


- III Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” – konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. W ubiegłej edycji wzięło w nim udział 4369 uczniów wraz z rodzinami z 242 placówek (ze szkół i bibliotek publicznych) z 16 województw. W półfinale konkursu, który odbył się 15 kwietnia 2016 r. brało udział 1109 uczniów. Półfinaliści pisali testy półfinałowe w tym samym czasie w 59 instytucjach kulturalno-oświatowych (przeważnie w bibliotekach wojewódzkich, miejskich i pedagogicznych) w całej Polsce - m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Krakowie, Warszawie, Kielcach, Koszalinie, Poznaniu, Katowicach. Poziom zawodów był nadzwyczaj wysoki. Turniej finałowy Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników odbył się 4 czerwca w sali koncertowej Instytucji Kultury „Katowice Miasto Ogrodów”. Brało w nim udział 48 uczniów z różnych części kraju, nawet z woj. pomorskiego. Zostali oni wyłonieni w półfinale spośród 1108 uczestników. W finale brali udział pisarze książek półfinałowych. Finał miał charakter całodniowego świętowania rodzinnego. Oprócz turnieju finałowego, na uczestników czekał szereg atrakcji rozrywkowo-edukacyjnych przygotowanych głównie przez instytucje kulturalno-oświatowe (korowód bajkowych postaci, zabawa „Rodzina na medal”). Impreza miała charakter otwarty, bezpośredni udział wzięło w niej ok. 600 osób. Odbyła się w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny. W obecnej edycji w konkursie jest zarejestrowanych ponad 700 szkół podstawowych i bibliotek z całej Polski. Ogólnopolski półfinał odbędzie się 21 kwietnia 2017 r. Uczestnicy konkursu z woj. śląskiego, wzorem lat ubiegłych przyjadą do Katowic do Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM”. W jednym miejscu spotka się ok. 300 wspaniałych młodych czytelników. Natomiast rozbudowany finał konkursu odbędzie się 27 maja 2017 r. pod nazwą: VI Wielka Zabawa Rodzinna. Ta duża impreza ma charakter otwarty, gdyż oprócz turniejów dla finalistów, mają miejsce liczne atrakcje dla wszystkich chętnych rodzin. Dla wielu z nich Wielka Zabawa Rodzinna stanowi stałą pozycję w rodzinnym kalendarzu.


- Katowicka „Wielka Liga Czytelników” – projekt podzielony na kilka ważnych części:

a) Wielkie Rodzinne Czytanie – calodniowa impreza kulturalna rozpoczynająca projekt Katowickiej Wielkiej Ligi Czytelników - radosna promocja czytelnictwa obejmowała czytanie fragmentów literatury na scenie przez gości honorowych, czytanie w salach wg kategorii wiekowych, rodzinne warsztaty integracyjne, czytanie na scenie przez rodziny, losowanie rodzinnych nagród.

b) Katowicka Wielka Liga Czytelników – Rodzinne Czytanie – przedszkola; główne narzędzie: „Pamiętnik Młodego Czytelnika” – rejestrują się rodzice dzieci przedszkolnych, którzy otrzymują dostęp do pliku z Pamiętnikiem wraz z instrukcją wydruku i jego złożenia; rodzice czytają z dziećmi 15 książek z listy 110 tytułów, wypełniają Pamiętnik, który okazują podczas Wielkiej Zabawy Rodzinnej otrzymując za to pamiątkowy dyplom i upominek;

c) Katowicka Wielka Liga Czytelników – Przygoda z Książką - konkurs połączony z III Ogólnopolskim Konkursem Wielka Liga Czytelników– obejmuje uczniów szkół podstawowych; główne narzędzie to formularze pytań do książek - opracowano 125 formularzy – obecnie zapisanych jest do konkursu ponad 700 placówek z całej Polski.

d) Katowicka Wielka Liga Czytelników – Aktywna Młodzież – szkoły gimnazjalne; główne narzędzie – projekt czytelniczy tworzony przez zespoły uczniów, autorzy najlepszych projektów biorą udział w finale podczas Wielkiej Zabawy Rodzinnej.

e) Certyfikaty Wielkiej Ligi – Przedszkole/Szkoła Aktywnie Promujące Czytelnictwo – katowickie przedszkola i szkoły mogą ubiegać się o przyznanie certyfikatu Wielkiej Ligi; które zostaną wręczone w czerwcu w WOM-ie


Projekt „Aktywni seniorzy w Katowicach” – w ramach projektu planowane są cykliczne spotkania dla seniorów: nauka gry w szachy, spotkania towarzyskie z grami planszowymi, nauka języka angielskiego, spotkania literackie.