Wielka Liga Czytelników

Szanowni Państwo,

dokonaliśmy gruntownej analizy zgłaszanych wątpliwości dotyczących treści książki półfinałowej „Bohaterski Miś”.

Wnioski z dyskusji są następujące.

Tekst jest trudny jak na dziecko 7-10. Jest to jednakże literatura cechująca się licznymi walorami poznawczymi i artystycznymi. Ponadto, jest to książka przeznaczona dla półfinalistów ogólnopolskiego konkursu czyli czytelników bardziej zaawansowanych niż inni uczniowie. Stopień trudności jest taki sam dla wszystkich półfinalistów, wszyscy mają takie same szanse.

Zmiana książki w tym momencie jest niemożliwa ze względu na szacunek dla osób, które już rozpoczęły czytanie i analizę tej książki.

Zachęcamy rodziców półfinalistów do okazania dzieciom wsparcia przy przygotowaniu do półfinału. Jest doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu oraz do rozmów na trudny temat wojny i historii Polski.

Z naszej strony możemy zapewnić, że przyszłoroczny wybór książek półfinałowych zostanie dokonany za pomocą ankiety wypełnianej przez koordynatorów.

Jednocześnie informujemy, że testy półfinałowe, zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników będą zawierały głównie pytania typu abcd – jednokrotna i dwukrotna prawidłowa odpowiedź, dopasowanie, prawda-fałsz. Pytania półfinałowe nie będą dotyczyć przypisów.
Konkurs odbywa się pod patronatem
"Najlepszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji"
I. Koźmińska, E. Olszewska "Wychowanie przez czytanie"

Głównym celem projektu "Wielka Liga Czytelników" jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Pragniemy, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury.

Na czym polega konkurs?
Uczniowie szkół podstawowych wypożyczają (w bibliotece szkolnej lub filii Miejskiej Biblioteki Publicznej) książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. 1-3 i 4-6 weźmie udział w drużynowym półfinale. Następnie najlepsi wystąpią w finale. Finałowi towarzyszyć będą liczne atrakcje dla rodzin. Całość imprezy odbędzie się pod nazwą "VI Wielka Zabawa Rodzinna".