Turniej finałowy Wielkiej Ligi Czytelników


Wielka Zabawa Rodzinna to rozbudowana impreza finałowa Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników", w którym w bieżącej edycji wzięło udział 4369 uczniów wraz z rodzinami z ponad 250 placówek (ze szkół i bibliotek publicznych) z 16 województw. W półfinale konkursu, który odbył się 15 kwietnia 2016 r. brało udział 1108 uczniów. Półfinaliści pisali testy półfinałowe w tym samym czasie w 59 instytucjach kulturalno-oświatowych (przeważnie w bibliotekach wojewódzkich, miejskich i pedagogicznych) w całej Polsce - m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Krakowie, Warszawie, Kielcach, Koszalinie, Poznaniu, Katowicach.

Do turnieju finałowego, który odbył się w Katowicach, awansowało 17 drużyn:

- dziesięć drużyn z klas 1-3

- siedem drużyn z klas 4-6.

Wszystkie drużyny finałowe stawiły się 4 czerwca 2016 r. na turnieju w Katowicach. Byli to reprezentanci z następuj±cych województw:

- pomorskiego,
- zachodniopomorskiego,
- kujawsko-pomorskiego,
- dolnośląskiego,
- małopolskiego,
- podkarpackiego,
- wielkopolskiego,
- łódzkiego,
- śląskiego

Wzorem lat ubiegłych zorganizowana została rozbudowana impreza finałowa -V Wielka Zabawa Rodzinna, której celem jest m.in. pogłębienie integracji rodzin, wzmocnienie więzi międzypokoleniowych, upowszechnianie kultury.

Turniej finałowy Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników odbył się 4 czerwca w godz. 9.30-12.00. Brało w nim udział 30 uczniów (10 drużyn) z klas 1-3 oraz 18 uczniów (7 drużyn) z kl. 4-6. Zostali oni wyłonieni w półfinale spośród 1108 uczestników. W wielu przypadkach rodzice wspólnie czytali książki turniejowe z dziećmi i wspomagali je w przygotowaniach do finału. Pytania turniejowe dotyczyły następujących książek: W. Cichoń: "Cukierku, ty łobuzie!" i "Gdzie jesteś, Cukierku?" (kl. 1-3) oraz Z. Gierała: "Tajemnica starej cerkwi". Turniej składał się z dwóch części - pierwsza część odbywała się na scenie koncertowej Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, a druga - testowa - w jednej z sal Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej w Katowicach. W klasach młodszych trzecie miejsce zajęli reprezentanci katowickiej Szkoły Podstawowej nr 17. Zmaganie turniejowe obserwowały rodziny finalistów. Szacunkowa liczba uczestników 150 osób.

Po godz. 16.45 odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji Wielkiej Ligi Czytelników oraz uroczyste wręczenie pucharów, medali, dyplomów i nagród dla finalistów.

KSIĄŻKI FINAŁOWE
WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW
sezon 2015/2016


kl. 1-3

W. Cichoń: "Cukierku, ty łobuzie!"

W. Cichoń: "Gdzie jesteś, Cukierku?"

http://waldemarcichon.pl/ksiazki/
Pytania finałowe będą dotyczyć tylko treści obu książek o Cukierku.


kl. 4-6

Zenon Gierała: "Tajemnica starej cerkwi"

http://www.jednosc.com.pl/

Książka wydana w 2015 roku przez Wydawnictwo "Jedność". Na stronie wydawnictwa można książkę zamówić, a także przeczytać pierwsze dwa rozdziały:
http://www.jednosc.com.pl/upload_www/pdf_book/tajemnica_cerkwi/

Pytania finałowe będą dotyczyły całej książki. W treści występuje dużo przypisów i je także w większości uwzględniamy!
Wyjątkiem są daty wydarzeń historycznych, które pojawiają się w przypisach - ich znajomości nie będziemy sprawdzać (ale jeśli data pojawia się w głównym tekście powieści, pytanie z nią związane może się pojawić). Pytania o informacje z innych przypisów (głównie objaśniające słowa rzadziej używane i określenia gwarowe) także mogą się pojawić w finale.


PRZEBRANIE NA TURNIEJ:

Podczas turnieju finałowego, jak i całej Wielkiej Zabawy Rodzinnej, można być przebranym za dowolną postać bajkową, ale nie jest to obowiązkowe. Po turnieju finałowym odbędzie się korowód bajkowych postaci i zabawy rodzinne.